DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

3. 4. 2024

O tom, kdy začneme sdílet elektřinu, rozhodne vyhláška o měření

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v nejbližších dnech vypořádat připomínky resortů k Vyhlášce o měření č. 359/2020. Pro komunitní energetiku je vyhláška zásadní, protože prostřednictvím podmínek instalace průběhového měření určí faktický start sdílení elektřiny v Česku. Současný návrh však zahájení sdílení odsouvá nejdříve k 1. 11. 2024.

Stávající návrh vyhlášky o měření je v rozporu s energetickým zákonem, protože odkládá možnost požádat o průběhové měření až na 1. 7. 2024 a instalaci průběhového měření navíc podmiňuje dokončenou registrací zákazníka u Elektroenergetického datového centra (EDC), které začne fungovat rovněž nejdříve od 1. 7. 2024.

Instalace průběhového měření totiž trvá přibližně tři měsíce, pokud provozovatel distribuční soustavy (PDS) využije plnou zákonnou lhůtu, a minimálně další měsíc pak zabere papírování spojené s registrací u EDC. Návrh tím de facto odsouvá zahájení sdílení elektřiny nejdříve k 1. 11. 2024. Proti návrhu vyhlášky o měření se proto z důvodu rozporu s energetickým zákonem vymezila celkem čtyři připomínková místa (Ministerstvo životního prostředí, Místopředseda vlády pro digitalizaci, Ministryně pro vědu, výzkum a inovace, Sdružení místních samospráv ČR).

Energetický zákon opravňuje zájemce o sdílení elektřiny požádat v první polovině roku 2024 o instalaci průběhového měření, aby se mohli již nyní technicky připravit a od léta 2024 skutečně začít sdílet. Snad se jedná ze strany ministerstva v případě předložené vyhlášky o měření jen o chybu z nepozornosti, kterou v připomínkovém řízení opraví. Doposud totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by to ministerstvo s faktickým zahájením sdílení elektřiny od léta 2024 nemyslelo vážně,” říká Eliška Beranová, právnička Frank Bold a Unie komunitní energetiky.

Ideální by bylo, pokud by zájemci o sdílení elektřiny mohli o průběhové měření zažádat tři měsíce před spuštěním EDC, ale takový termín je dnes již nereálný. Za první možný termín účinnosti vyhlášky považujeme 1. 5. 2024. Sdílení elektřiny by tak v praxi mohlo začít od 1. 8. 2024.

Čtěte dále

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz