DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

Jak začít sdílet elektřinu

Návod na komunitní energetiku pro energetická společenství i aktivní zákazníky

Návod Jak začít sdílet elektřinu vás provede procesem založení energetického společenství a zahájení sdílení pro jeho členy i mezi aktivními zákazníky. Dozvíte se v něm vše, co už víme o provozu, ekonomice a financování energetického společenství.

Kdo vám s projektem může pomoci?

S našimi členy jsme na tvorbě návodu úzce spolupracovali a mnoho z nich vám může poskytnout služby v komunální i komunitní energetice, včetně sdílení elektřiny v bytových domech. Prohlédněte si je.

Partneři UKEN

Domy sobě

Domy sobě pomáhají bytovým domům šetřit. Poskytují služby na míru a na klíč, postarají se o veškeré papírování a spočítají vám, o kolik méně zaplatíte na energiích.
Domy sobě mají pevné zázemí ve společenosti PT Koncept, která se v rámci značky Veolia specializuje na ekologicky udržitelná řešení.

Česká spořitelna

Česká spořitelna je přední bankou v Česku, která nabízí široké portfolio produktů a mnohé z jejich produktů jsou jedničkami na českém trhu. V komunitní energetice vidí příležitost.

ECM System Solutions

V oboru chytrých řešení pro energetiku je ECM System Solutions, s.r.o. jedním z lídrů na trhu. Zabývá se vývojem aplikací a systémů, řízení energetiky a v současnosti vyvíjí a provozuje cloudový systém chytrého monitoringu a řízení zdrojů pod názvem marfy. Marfy umí spravovat a řídit komunitní energetiku.

Rozšíření členové UKEN

ASITIS

ASITIS s.r.o. se specializuje na poradenství v oblasti zmírňování a přizpůsobování se změnám klimatu. S využitím analýzy satelitních snímků a inovativního přístupu nabízí komplexní řešení pro adaptační strategie, akční plány udržitelné energetiky a klimatu, dekarbonizaci a využívání OZE. V návaznosti na strategické dokumenty poskytuje i služby v oblasti komunitní energetiky.

BENEKOV ESCO

BENEKOV ESCO s.r.o. se zabývá vývojem, výrobou a instalací FVE a malých VTE. Jsou držiteli více než 20 užitných vzorů, patentů a vynálezů v oblasti výroby elektřiny z OZE. Významnou část realizací tvoří i instalace FVE na bytových domech. Pořádají školení a semináře pro státní správu.

Declima

V Declima jsou nadšenci do automatizace budov a kotelen. Věnují se energetickému managementu. Propojením všech technologií v budově dokáží maximalizovat jejich účinnost. Řešení staví na poctivém měření energií a analýze dat. Prohlédněte si referenční video z modernizace technologií závodu Hydac v Plané nad Lužnicí.

EkoWATT

Vizí EkoWATTu je energetická soběstačnost budov, obcí, měst a regionů. Soběstačnost trvale udržitelná a dostupná. Kvalitní poradenství poskytuje již 33 let. Pomáhají občanům, podnikatelům, obcím a obzvláště rádi také neziskovému sektoru, v němž mají kořeny.

ENETIQA

ENETIQA a.s. patří k předním výrobcům a distributorům tepla v ČR. Vyrábí a dodává i elektrickou energii a poskytuje služby výkonové rovnováhy pro elektrizační soustavu. Dceřiné společnosti ENETIQA zajišťují dodávky tepla ve 14 městech. Rozvoj komunitní energetiky považuje za příležitost podpořit a nabídnout své zkušenosti a služby vznikajícím energetickým společenstvím.

G-PROJECT

G-PROJECT, s.ro. se dotačnímu poradenství a managementu věnuje od roku 2003. Zaměřuje se předně na dotace pro veřejný sektor a neziskové organizace. Věnuje se širokému portfoliu evropských i národních dotačních programů. Své klienty provází celým procesem od prvotní konzultace záměru až po dohled nad udržitelností projektu.

NOHO

Jsme rodinná firma a v první řadě nám záleží na tom, jaký svět po sobě zanecháme pro naše děti a vnoučata. Stavíme domovy, budujeme OZE a pečujeme o rozvoj lokalit a místních komunit. Chceme přispívat k tomu, abychom mohli udržitelně a spokojeně bydlet.

PROTUR - Precession Rolling TURbine

PROTUR zajišťuje decentralizovanou, kontinuální a čistou výrobu elektrické energie. Ryze česká technologie je vodní mikrozdroj generující elektrickou energii již na spádech vody od 60 cm při minimálním průtoku 35 litrů za vteřinu.

RENARDS

RENARDS, a.s. poskytují poradenství a zpracování dotačních žádostí a pro kompletní spektrum dotačních programů v rámci EU. Svým klientům pomohli získat dotace za více než 25,4 miliard korun.

Švamberk.com, SE

Hlavním předmětem činnosti Švamberk.com, SE jsou rozsáhlé regenerační projekty bytových domů s využitím aktuálních dotačních titulů. V této oblasti má společnost přes 20 let zkušeností a pochlubit se může více než 3 000 opravenými domy po celé ČR.

VE SOLAR - Vaše elektrárna

Jsme společenství technologicky inovativních firem fungující pod společnou značkou VE SoLAR. Problematikou se zabýváme od roku 2010. Naší doménou jsou komplexní realizace dodávek FV systémů pro průmyslové objekty, zahrnující dotační poradenství, energetické posouzení, výpočet návratnosti investice, projekci, výstavbu FVE a servis.

Zihos Solar

Zihos Solar se specializuje na konzultační a realizační činnost v oblasti FVE, a to i s přesahem do komunitní energetiky. Řeší instalace pro rodinné domy, firmy, obce i bytové domy včetně návrhu, projektové dokumentace a vyřízení dotací.
Na trhu je od roku 1991 a jako jediná realizační firma v ČR má vlastní výrobu střešních konstrukcí a rozvaděčů ve svém strojírenském závodě ve Švihově.

Regionální partneři

ECUK - Energetické centrum Ústeckého kraje

ECUK, p.o. se zaměřuje se na poradenství v energetických úsporách, zavádění energetického managementu, na dotační poradenství, instalace OZE a poradenství pro komunitní/komunální energetiku. K 1.  lednu 2024 v rámci zřídilo centrum Síť veřejných energetiků, která poskytuje poradenské a konzultační činnosti pro obce a města.

MEC - Moravskoslezské energetické centrum

MEC, p.o. poskytuje odborné poradenství v oblasti energetiky zaměřené na úspory energií pro potřeby Moravskoslezského kraje. Podněcuje rozvoj komunitní energetiky v regionu, prostřednictvím přípravy a realizace inovativních projektů i poskytováním poradenství městům a obcím v rámci projektu LIFE COALA a strategického projektu kraje s názvem Centrum veřejných energetiků.

JINAG -Jihomoravská inovační agentura

Úkolem spolku JINAG  je zavádět inovace v oblasti životního prostředí, energetiky, sociálních a zdravotních služeb a participace. JINAG nyní pracuje na tvorbě sítě energetických manažerů, kteří budou obcím v Jihomoravském kraji pomáhat řešit komplexní otázku energetiky a připravuje Klimatický akční plán Jihomoravského kraje.

JINAG -Jihomoravská inovační agentura

Úkolem spolku JINAG  je zavádět inovace v oblasti životního prostředí, energetiky, sociálních a zdravotních služeb a participace. JINAG nyní pracuje na tvorbě sítě energetických manažerů, kteří budou obcím v Jihomoravském kraji pomáhat řešit komplexní otázku energetiky a připravuje Klimatický akční plán Jihomoravského kraje.

Inspirace od našich členů

OBEC2030

OBEC 2030 je edukační a konzultační platforma Sdružení místních samospráv ČR pro podporu komunitní a komunální energetiky v obcích ČR. Usiluje o vytvoření udržitelného a odolného venkova.
Shromažďuje a ukazuje příklady dobré praxe, poskytuje poradenství v oblasti energetiky i dotací a upozorňuje na důležité aktuality a příležitosti v oblasti energetiky.

MAS Hustopečsko

Přípravu založení energetického společenství v Brumovicích iniciovala MAS Hustopečsko společně s obcí Brumovice. Pilotní projekt se v první fázi zaměří na obec a postupně se rozšíří do celého regionu Hustopečsko. Společenství má 23 zakládajících členů, 17 domácností, 3 z veřejného sektoru, jednu farnost a jeden střední a velký podnik.

Družstvo Energie

Družstvo Energie zajišťuje obcím, občanům, ale i podnikatelům podporu k maximálnímu využití výhod moderní, obnovitelné energetiky. Pomáhají s energetickými koncepcemi až po zajištění vhodného dodavatele technologií a služeb.

Jablonecká energetická

Společnost Jablonecká energetická ve vlastnictví statutárního města Jablonec nad Nisou se rozhodla založit společenství zejména kvůli projektu FVE za cca 150–200 milionů Kč, který získal dotaci z Modernizačního fondu o výši přibližně 100 milionů Kč. Společenství z počátku zahrne veřejné subjekty, cílem je ale postupné rozšiřování o další subjekty, včetně domácností.

ENERKOM Růže

ENERKOM Růže vznikl na půdorysu MAS Sdružení Růže a zastupuje obce, podnikatele, zemědělce i domácnosti. „Naší výhodou je velmi dobrá znalost území, dobré osobní vztahy a fakt, že ke každé realizaci přistupujeme individuálně. Zpracováváme energetické koncepce pro obce a zavádíme v nich energetický management. Soustředíme se i na osvětu, vydáváme články, organizujeme workshopy, semináře a besedy.

ENERKOM Opavsko
NS MAS ČR

ENERKOM Opavsko vznikl v roce 2021 jako jedno z prvních energetických společenství v ČR z iniciativy MAS Opavsko, která se tématům udržitelného rozvoje a regionální energetiky věnuje již druhé desetiletí. ENERKOM působí na území čtyř ORP (Opava, Vítkov, Bruntál, Ostrava) a rostl postupně z řady individuálních projektů jednotlivých členů ještě před propuknutím energetické krize.

Hnutí DUHA

Hnutí DUHA je ekologická organizace, která usiluje o svobodnou a demokratickou společnost, která respektuje a chrání přírodu a zajišťuje čisté a zdravé prostředí pro život.
V roce 2023 jsme založili první energetické družstvo v ČR.

Frank Bold

Frank Bold je expertní skupina sdružující mezinárodní tým více než sta odborníků s pobočkami v Praze, Brně, Ostravě, Bruselu a Krakově. Právní expertízu propojujeme s poradenstvím v oblasti zelených financí, energetiky, lobbingu a službami v PR a marketingu. Frank Bold je certifikovaná B Corporation kombinující byznys přístup s odpovědností vůči společnosti.

Přihlaste se k odběru novinek

Nebojte, posíláme jen důležité e-maily.
Anebo sledujte dění v UKEN na našich sociálních sítích.

Děkujeme, váš odběr jsme přijali.
Prosíme zadejte platnou e-mailovou adresu.