DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

14. 5. 2025

Jak úspěšně realizovat komunitní energetiku? Přijďte na URBIS v Brně už 10. června

Vize komunitní energetiky se postupně mění v realitu. Ať už jde o rozsáhlá energetická společenství nebo projekty měst či sdílení elektřiny v malých obcích. Ty nejúspěšnější projekty komunitní energetiky se vám představí v konferenčním programu na veletrhu URBIS The Smart Cities Meetup, který připravila Unie komunitní energetiky. Těšit se můžete hned na několik inspirativních speakerů.

  • Michal Svoboda z Národní sítě Místních akčních skupin se podělí o své zkušenosti se zapojováním obcí a jejich občanů do energetiky „zdola“. Ukáže také příklady obcí a měst v severních Čechách, které usilují o vlastní municipální větrné elektrárny.
  • Radim Man ze společnosti ELDACO představí projekt Občanského větrného parku. V Česku jde o jedinečný příklad investičního zapojení místních občanů a obcí do stavby a provozu větrných elektráren. V současnosti funguje Občanský větrný park na dvou lokalitách a na několika dalších se připravuje.
  • Christian Hofmann z rakouského energetického družstva Energie Gemeinschaft Göttweigblick představí, jak se jeho družstvu daří sdílet více než 1 GWh elektřiny z 200 fotovoltaických elektráren díky funkčnímu byznys modelu a zapojení více než 60 investorů formou crowdfundingu.

Uvedené řečníky doplní další odborníci z Česka i zahraničí. Vedle konkrétních tipů a příkladů se bude program během diskuzních panelů věnovat i tomu, jak do komunitní energetiky efektivně zapojovat obce a občany, jak se vypořádat s výzvou správného nastavení vnitřní ekonomiky energetických společenství nebo jak využít možnosti větrné energie. Právě její zapojení představuje pro komunitní energetiku další metu.

„Široké uplatnění komunitního sdílení může být průlomem v transformaci české energetiky a posilování odolnosti našich obcí a regionů. I proto národní aliance stojící za veletrhem URBIS, jejíž součástí je i Ministerstvo životního prostředí, věnuje komunitní energetice v programu zvláštní pozornost. Zveme starosty, zaměstnance samospráv i občany, aby si do Brna přijeli pro cenné znalosti a využili také možnost osobních konzultací se zástupci ministerstev,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a pokračuje: „MŽP poskytlo 100 milionů korun na podporu komunitní energetiky a podpořilo 55 projektů napříč republikou. Komunitní energetika přináší soběstačnost a poskytuje čistý zdroj energie, který není závislý na cenových výkyvech. V případě místních komunit umožňuje spotřebu energie blízko místa její výroby a motivuje ke spotřebě v době přebytků výroby ze solárních zdrojů a pomáhá tak využívat energetické přebytky. Na ministerstvu vznikla také Platforma pro zakládání energetických společenství pro sdílení dobré praxe a rychlou identifikaci bariér.“

URBIS The Smart Cities Meetup 2025 se bude konat 10.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠12. června na brněnském výstavišti. Program ke komunitní energetice se odehraje v první den konference v úterý 10. června odpoledne. Kromě toho čekají na návštěvníky celé tři dny nabité atraktivními tématy jako práce s daty a AI ve veřejné správě, mezigenerační město, mobilita budoucnosti, adaptace na klimatickou změnu, občanská participace, živé laboratoře nebo 5G projekty. Na výstavní ploše se představí stovka vystavovatelů s ukázkami inovativních řešení pro města a obce. Navázat spojení a sdílet zkušenosti bude možné s několika tisíci návštěvníky z více než 20 zemí světa.

„Konference URBIS přinese inspiraci a praktické tipy, jak pomocí komunitní energetiky rozvíjet města a obce. A to způsobem, který prospěje jak lidem, tak klimatu. Konference také ukáže, že obce a energetická společenství mohou sehrát klíčovou roli v přechodu k udržitelné a čisté energetice,“ popisuje Áron Tkadleček, vedoucí projektové pracovní skupiny Unie komunitní energetiky.

Zástupci samospráv a akademického sektoru mají na URBIS The Smart Cities vstup zdarma. Podrobnosti ke zvýhodněným i běžným vstupenkám najdete zde.

Program UKEN na konferenci URBIS

1. BLOK – ROTUNDA
Komunitní energetika v ČR: Co jsme vyzkoušeli a co jsme se naučili?

V Česku se slibně rozbíhají projekty komunitní energetiky. Jak aktuálně fungují? Jakým překážkám čelí a jak se s nimi vyrovnávají? A kde se může česká komunitní energetika v zahraničí inspirovat?

Moderátor: Laura Otýpková, vedoucí týmu Odpovědná energie Frank Bold

1.1 Keynote

14:30 - 14:35

Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí

1.2 PECHA KUCHA: Komunitní energetika je tady. Vize se stává realitou

14:40 - 15:25

Nejúspěšnější příklady energetických společenství v Česku přiblíží komunitní energetiku v kontextech krajů, měst i malých obcí. Hosté představí také možnosti větrné energetiky.

Příspěvky:

  • Tomáš Jagoš, CEJIZA – energetické společenství v Jihomoravském kraji
  • Drahoslava Smetanová, Teplo Zlín – městské energetické společenství
  • Radim Man, Občanský větrný park – úspěšné zapojení obyvatel do investice do lokálnívětrné elektrárny
  • Adéla Pixová, ENERKOM Růže – komunitní využití tepla a rozvíjející se energetické společenství na půdorysu MAS
  • Pavel Bartík, starosta obce Soběhrdy – komunitní energetika v malé obci se solárními elektrárnami a sdílením elektřiny na několika obecních budovách

1.3 Jak úspěšně zapojit obce a občany do komunitní energetiky?

15:25 - 16:00

Panelová debata přiblíží, jak efektivně komunikovat s místními stakeholdery a vtáhnout do komunitní energetiky občany.

Příspěvky:

  • Michal Svoboda, Národní síť Místních akčních skupin – zkušenosti se zapojováním obcí do komunitníenergetiky „zdola”, know-how ze snah měst a obcí v severních Čechách ovybudování vlastní větrné elektrárny
  • Ondřej Pašek, Energetické družstvo Hnutí DUHA – práce s lidmi vdemokratickém družstvu, zkušenosti z participace a investičního zapojení členůdo projektu fotovoltaické elektrárny
  • Wojciech Belch, UCEEB – poznatky z výzkumu zapojeníveřejnosti v komunitní energetice

2. BLOK – AGORA
Praktické zkušenosti z realizace komunitní energetiky - jak, s kým, kde?

2.1 Jak nastavit vnitřní ekonomiku energetických společenství?

16:15 - 17:00

Panelová debata o ekonomice energetických společenství.

Moderátor: David Blažek, projektový koordinátor Frank Bold

Příspěvky:

  • Jiří Krist, ENERKOM Opavsko – vytváření a nastavení vnitřního ekonomického modeluv jednom z nejpokročilejších společenství v České republice
  • Christian Hofmann, Energie Gemeinschaft Göttweigblick – vhled do byznys modelurakouského energetického společenství, které sdílí 1 GWh elektřiny z 200 fotovoltaických elektráren díky zapojení více než 60 investorů
  • Karel Srdečný, Ekowatt – expert na ekonomiku energetických společenství

2.2 Komunitní energetika i u mě v paneláku?

17:00 - 17:45

Společenství v bytových domech jsou důležitou součástí komunitní energetiky. Panelová debata přiblíží jejich úspěšné modely.

Příspěvky:

  • Lukáš Janota, EnerCo Solution – nastavení sdílení v bytovém domě v rámci výzvy Národního programu Životního prostředí
  • Andrea Kubernátová, ENERKOM Plzeňsko - projekt komunitní energetiky na bytových domech v Dobřanech na Plzeňsku

3. BLOK – ARCHIMEDES
Setkání projektové skupiny UKEN

18:00 - 19:30

Uzavřené setkání pro členy projektové skupiny UKEN, které nabídne příležitost diskutovat s hosty z hlavních programových bloků. Zájemci se budou moci doptat na zahraniční know-how, získat více informací o nabídkách firem a sdílet navzájem zkušenosti ze svých energetických společenství.

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz