x
Rádi vám fungování UKEN přiblížíme, probereme možnosti vašeho členství a míry zapojení a zkonzultujeme vaše očekávání.
Vyplňte prosím formulář níže, do dvou týdnů se vám ozveme. Prohlédněte si také podrobnosti k členství.
23. 4. 2025
Poslanecká sněmovna dnes v rámci novely energetického zákona, přezdívané lex plyn, schválila i pozměňovací návrh G8, který komplikuje rozvoj flexibility v České republice. Zákonodárci tak otevřeli cestu k potenciálnímu prodražení elektřiny a oslabení konkurence na trhu. Pozitivní však je, že lex plyn zároveň dělá první krok
k částečnému uvolnění kapacity sítí pro připojení nových obnovitelných zdrojů, když zavádí nevratné kauce za rezervaci výkonu v síti.
Flexibilita – tedy schopnost upravovat spotřebu či výrobu elektřiny v reálném čase – je klíčovým nástrojem pro zvládání výkyvů v síti, snižování nákladů a zapojení lokálních obnovitelných zdrojů. Pokud by byla plně využita, mohly by ceny elektřiny pro spotřebitele i průmysl klesnout až o 40 %.
Poskytovat i agregovat flexibilitu mohou díky novele lex OZE III i energetická společenství, která tak mohou významně přispět k lokální stabilizaci zatížení distribuční sítě. Schválený návrh však tuto příležitost komplikuje a může vést ke zbytečnému nárůstu cen elektřiny.
Novela nyní umožňuje provozovatelům distribučních soustav (PDS) zakázat poskytování flexibility – včetně služeb výkonové rovnováhy (SVR) – u již připojených výrobců a spotřebitelů, pokud by podle jejich uvážení poskytováním flexibility hrozilo narušení bezpečnosti provozu distribuční sítě. Není přitom zřejmé, co konkrétně tím zákonodárce myslí, a distributoři tak získávají potenciálně širokou a těžko kontrolovatelnou pravomoc.
„Takový zásah do poskytování flexibility je v rozporu s evropským právem a může poškodit český energetický trh
i spotřebitele. Již dnes přitom poskytování SVR podléhá přísnému certifikačnímu procesu u provozovatele přenosové soustavy (ČEPS), který zajišťuje bezpečný a stabilní provoz celé elektrizační soustavy. Podle zatím stále platného energetického zákona mají PDS povinnost poskytování flexibility strpět,” vysvětluje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN.
Kromě toho návrh fakticky legalizuje praxi, kdy provozovatelé distribučních soustav vyžadují po poskytovatelích flexibility uzavření tzv. smluv o vyvedení výkonu,
což jim nad poskytovateli flexibility dává nepřiměřenou moc. Energetický regulační úřad tuto praxi přitom již v minulosti odsoudil, neboť k ní distributorům v energetickém zákoně chybělo jakékoliv zmocnění.
Novela energetického zákona nyní putuje do Senátu, který jí může schválit, nebo vrátit Poslanecké sněmovně. Po podpisu prezidenta by zákon mohl nabýt účinnosti
již 1. srpna 2025.
Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz