DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

20. 10. 2022

Stopka před cílovou rovinkou pro komunitní energetiku, zakročil sám ministr Síkela

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) novelu ke komunitní energetice opět nepředložilo. Slibuje ji přitom od června a sám ministr Jozef Síkela nedávno označil komunitní energetiku za svou prioritu[1]. Podle informací Unie komunitní energetiky (UKEN) je novela velmi precizně připravená a s takovou právní úpravou by se Česko stalo průkopníkem komunitní energetiky v Evropské unii. 

Připravený návrh novely ke komunitní energetice prý na poslední chvíli z nám neznámých důvodů zastavil sám ministr Síkela. Riskuje tak, že nedodrží nejen termín přípravy novely do konce října, který osobně uvedl, ale také vládní prohlášení, které dává termín přípravy vládního návrhu novely do konce roku.

“Jozef Síkela, ministr za stranu, která si bere starosty do svého názvu, dával městům, obcím i lidem naději na vlastní levnou energii a cestu z energetické krize jen proto, aby je na poslední chvíli zklamal. Neexistuje žádný transparentní důvod, proč novelu stopnout před meziresortem, když na ní měsíce pracovali právníci, odborníci i Síkelovo ministerstvo.” Uvedl Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí DUHA a vedoucí dotační pracovní skupiny UKEN.

Ondřej Pašek

Podle právničky Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN Elišky Beranové je ale návrh velice propracovaný a měl by konkrétní pozitivní dopady pro české občany. “Návrh MPO dokonce napravuje některé nedostatky a obecné formulace, kterými trpí evropské směrnice [2], což zkomplikovalo jejich transpozici v řadě členských států. Česká republika se bývala mohla stát doslova průkopníkem, žádný jiný stát EU nemá tak kvalitní a propracovanou právní úpravu sdílení elektřiny. Situace, kdy například škola v létě rozesílá elektřinu do nedalekého domu s pečovatelskou službou, na obecní úřad nebo jednotlivým domácnostem, se ale odsouvá na neurčito.”

Eliška Beranová

Poslední vývoj značí, že návrh dlouho připravované proměny české energetiky zůstane pouze na papíře. Pro UKEN je to nepřijatelná situace. Po měsících slibů, že na komunitní energetice se pracuje a vládní prioritou je zajistit bezpečné a cenově dostupné dodávky energie, se řada obcí, místních akčních skupin i developerů pustila do přípravy projektů. Ty jsou teď ohroženy. “V Trojanovicích máme už nachystaný projekt, k jehož fungování potřebujeme kvalitně ošetřené možnosti sdílení elektřiny.” Potvrzuje starosta Jiří Novotný.

"Neustálé průtahy s novelou zákona ke komunitní energetice jsou nepřípustné a brzdí celkový rozvoj města a obcí. Ty musí mít jistotu, že mohou budovat lokální obnovitelné zdroje elektrické energie a do energetických společenství zapojovat i občany. Klíčové je sdílení elektrické energie a její využití v místě výroby, jenom tak obce a její obyvatelé nejefektivněji využijí lokální zdroje." Doplnil Milan Kazda, starosta energeticky soběstačné obce Kněžice a zástupce SMS ČR.

Na poslaneckém semináři Elišky Olšákové pod záštitou Podvýboru pro energetiku na téma Komunitní energetika a novela energetického zákona ministr Jozef Síkela 22. 9. 2022 pronesl:

“Komunitní energetika ve své definici je moderní způsob pořizování elektřiny pro soukromé nebo veřejné účely, který by měl být a je levnější než nákup od komerčních dodavatelů. Její podstatou je samovýroba elektřiny, jejíž výhody a nevýhody se minimalizují právě zapojením většího počtu subjektů v rámci určité komunity.” a “Legislativně bychom to chtěli mít ošetřeno do konce roku.”

Poslanecký seminář Elišky Olšákové pod záštitou Podvýboru pro energetiku na téma Komunitní energetika a novela energetického zákona, 22. 9. 2022.

Záznam tiskové konference 20. října 2022

Poznámky pro editory

[1] https://twitter.com/JozefSikela/status/1573051451584270336 

[2] Směrnice 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (RED II) a směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou2019/944 (IEMD).

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz