DomůO násČlenstvíČlánkyKontakty

4. 11. 2022

Novela umožní lidem sdílet elektřinu, pokud tomu obchodníci nezabrání

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo 4. 11. 2022 novelu energetického zákona [1], která v Česku nastartuje komunitní energetiku a lidem dá příležitost být mnohem více aktivní v pokrývání svých energetických potřeb. Klíčovou částí návrhu je sdílení elektřiny. Ministerstvu se podařilo připravit návrh tak, že skutečně umožní praktické fungování energetických společenství. Má to ale háček, obchodníci si prosadili ustanovení, kvůli kterému občané nakonec ušetřit nemusí. 

Kromě toho, že má Česko nakročeno k nejlepšímu zákonu o komunitní energetice v EU, se jedná o opatření s potenciálem lidem skutečně šetřit náklady na elektřinu a být méně závislí na centrálních dodavatelích.

Klíčovým pozitivním rysem návrhu jsou propracovaná práva a povinnosti subjektů působících na trhu. Díky tomu bude možné elektřinu sdílet i v případě, kdy jsou jednotlivá odběrná místa (domácnosti nebo obecní budovy) propojena veřejnou distribuční soustavou (např. na dvou stranách obce nebo kraje). Doposud bylo možné si elektřinu posílat jen prostřednictvím vlastního přímého vedení mezi budovami. Výsledkem bude zvýšení lokální výroby a spotřeby obnovitelné elektřiny, zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti pro obce, firmy i domácnosti. 

Návrh má ale jeden podstatný háček. Obchodníci s elektřinou do návrhu prosadili ustanovení, které může lidem členství v energetických společenstvích významně prodražit. “Konkrétně se jedná o právo obchodníka s elektřinou jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému, kdo se zapojí do sdílení elektřiny.[2] To v praxi může znamenat, že obchodník s elektřinou zvýší cenu za dodávanou elektřinu až do takové míry, aby nepřišel o žádný zisk. I když by tedy lidé od obchodníka díky členství v energetickém společenství odebírali méně elektřiny, mohli by za ni zaplatit podobnou cenu jako před sdílením. Vůči členům energetických společenství je to diskriminační, což odporuje evropskému právu“ vysvětluje právnička UKEN Eliška Beranová. 

Důležité také je, že návrh umožňuje, aby se členy společenství pro obnovitelné zdroje staly i příspěvkové organizace a jiné právnické osoby kontrolované obcemi. Právě tyto subjekty budou z naší zkušenosti hlavními pilíři rozvoje komunitní energetiky v Česku.

Členům energetického společenství návrh přiznává právo na instalaci průběhového elektroměru, který je zásadní pro rozlišení, kdy elektřinu lidem dodává komunita a kdy centrální dodavatel. Pozitivní také je, že společenství pro obnovitelné zdroje mohou dle návrhu využívat výrobny své, svých členů, ale i externí (např. pronajaté).

„Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela nás dlouho napínal. Čekání ale stálo za to, návrh energetického zákona přinese skutečně revoluční proměnu české energetiky. Vláda má možnost si na vrub připsat opatření, které skutečně pomůže lidem, obcím i firmám. Zásadních změn v energetice se ale děje řada, je proto potřeba novelu schválit co nejdříve a nezdržovat její přijetí řešením dalších témat. Další novely zákona se i tak chystají,” říká Ondřej Pašek, expert na dotace a energetiku UKEN.

„Obce budou mít konečně jistotu v tom, že mohou budovat lokální obnovitelné zdroje elektrické energie a do energetických společenství zapojovat i občany. Klíčové je sdílení elektrické energie a její využití v místě výroby, jenom tak obce a její obyvatelé nejefektivněji využijí lokální zdroje,” komentuje návrh Milan Kazda, starosta obce Kněžice a předseda pracovní skupiny pro životní prostředí a zemědělství SMS ČR.

Poznámky pro editory:

[1] Návrh ve VeKlep: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCKUGPN1S 

[2] Bod 21. návrhu zákona, novelizace § 30 odst. 1 EZ, nově navrhované písmeno f).

Kontakt pro média

Anna Michalčáková
+420 605 038 162
anna.michalcakova@uken.cz